Stołeczna Grupa Nasienna

Zainicjowana w marcu 2021 przez uczestniczki treningu “Nasiona” Fundacji Agro-Perma-Lab – Anię Siekierską, Julię Krzywicką i Agnieszkę Dragon. Na treningu zdobyłyśmy wiedzę i umiejętności z zakresu suwerenności nasiennej, strategii tworzenia Społecznościowych Domów i Sieci Nasion, ich technicznych, wspólnotowych oraz politycznych aspektów. Trening stał się impulsem do założenia Stołecznej Grupy Nasiennej i sieciowania się z osobami i grupami, którym bliski jest temat nasion.

Działamy na polach edukacji, sztuki, aktywizmu i ogrodnictwa miejskiego. Bliskie są nam kwestie bioróżnorodności, agroekologii i suwerenności żywnościowej. Spotykamy się, żeby rozmawiać i uczyć o nasionach, dzielić się swoimi doświadczeniami. Uważamy, że zbieranie i przechowywanie własnych nasion oraz dzielenie się nimi ze społecznością to prawo każdego człowieka.

Zorganizowałyśmy do tej pory trzy otwarte spotkania dyskusyjne na temat nasion, głównie dla lokalnych aktywistek i aktywistów oraz spacery nasienne w dwóch ogrodach działkowych – ROD Pratulińska i ROD Koło II.

Na spotkaniach poruszamy kwestie polityki nasiennej, niezależności żywnościowej, banków nasion i biopiractwa. Czytamy fragmenty Deklaracji Praw Chłopskich i przesłań nasiennej aktywistki Vandany Shivy oraz zastanawiamy się, czym są nasiona w dzisiejszym świecie i jak możemy je chronić.

Chcesz dołączyć do Stołecznej Grupy Nasiennej? Masz pomysł na działanie? Napisz: kontakt@zasiej.org

Film o Stołecznej Grupie Nasiennej zrealizowany przez Bujną Warszawę.

Aktualnie pracujemy nad kampanią promocyjną Stołecznej Grupy Nasiennej, projektem fizycznego banku nasion i scenariuszem warsztatów edukacyjnych. Pomaga nam w tym Generation Change – program wzmocnienia organizacji, grup nieformalnych i ruchów społecznych, realizowany przez Krytykę Polityczną.

Warszawa, marzec 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s